Ne visi zina, ka viena no Pārvaldes funkcijām ir darbs pie repatriācijas procesa. Mēs veicām ar repatriantu integrāciju saistītos pasākumus, kā arī lemjam par atļaujas izsniegšanu iebraukšanai Latvijā un repatrianta statusa piešķiršanu.
Repatriants ir Latvijas pilsonis, kuram viens no radiniekiem taisnā augšupejošā līnijā ir latvietis vai lībietis (līvs) un kurš brīvprātīgi pārceļas uz pastāvīgu dzīvi Latvijas Republikā.
Repatriācijas uzplaukums
Jau no 1995.gada mēs īstenojam ar Repatriācijas likumu saistītus procesus, kas veicinājuši daudzu latviešu un viņu ģimenes locekļu atgriešanos dzimtenē.
Pirmajos gados pēc Repatriācijas likuma pieņemšanas repatriācijas process bija rosīgs, un pieteikumus iesniedza ap 700-800 cilvēki gadā, taču vēlāk šī tendence mazinājās.
Patiesu repatriācijas uzplaukumu Latvijā piedzīvoja no 2017.līdz 2019.gadam, kad Latvija svinēja simtgadi un Dziesmu svētkus! Toreiz daudzi latvieši ieradās, lai piedalītos Dziesmu svētkos un citos pasākumos.
Valstis, no kurām atgriežas latvieši
30 gadu laikā esam saņēmuši vairāk kā 7000 repatriācijas pieteikumus. Statistika rāda, ka pēdējos desmit gados visvairāk repatriantu kopā ar saviem ģimenes locekļiem atgriezušies no bijušās PSRS valstīm, pārsvarā no Krievijas Federācijas (1159), Ukrainas (354) un Baltkrievijas (106).
Interesants fakts, ka 2004.gads ir vienīgais repatriācijas procesa vēsturē, kad no rietumu valstīm atgriezušies vairāk repatriantu (52%) nekā no austrumu valstīm.
Plašāk par repatriācijas procesu lasi šeit: https://www.pmlp.gov.lv/lv/repatriacija-0